Narzędzia

Moodle to darmowa platforma przeznaczona do nauczania oraz uczenia się przez Internet. Może być ona wykorzystywana zarówno do zajęć prowadzonych w pełni on-line, jak i do uzupełniania tradycyjnych kursów. Elastyczna oraz prosta w obsłudze jest coraz częściej używana przez uniwersytety, szkoły oraz osoby prywatne, zajmujące się kształceniem innych.Dla kogo moodle?

Platforma przeznaczona jest dla nauczycieli oraz dla uczniów - lektor, który aktywuje kurs z reguły przydziela zadania, udostępnia niezbędne materiały oraz stawia pytania, które zmuszają podopiecznych do samodzielnego wyszukania odpowiedzi. Według założeń, strona ta ma polepszyć efektywność nauczania oraz poprawić zdolność współpracy wśród uczniów, którzy na platformie nie tylko korzystają z udostępnionych materiałów ale również mogą dzielić się doświadczeniami oraz opiniami.Prosty wygląd

Od strony graficznej Moodle do złudzenia przypomina platformy blogowe z tą różnicą, że posiada ona specjalistyczne narzędzia ułatwiające proces uczenia się. Już od momentu zainstalowania na serwerze witryna internetowa wyposażona jest w dziennik ocen, kalendarz oraz moduły pozwalające na przesyłanie plików. Nauczyciele pracują z uczestnikami kursu wykorzystując materiały wykonane przez autorów, mają również dostęp do prac uczniów, które mogą swobodnie oglądać i oceniać.
Jak korzystać?

Najnowszą wersję Moodla można pobrać z oficjalnej strony projektu. Aby zacząć korzystać z platformy, potrzebujemy nieustająco działającego komputera, wpiętego do sieci Internet. Użytkownicy korzystający z własnych komputerów wpisują w przeglądarkę adres serwera i ewentualnie logują się podając indywidualny login oraz hasło. W zależności od stanowiska, użytkownik ma różny stopień dostępności do danych. Administrator m.in. zarządza podstawowymi zasobami platformy, zakłada konta użytkowników, nadaje uprawnienia autora. Autorzy zaś, tworzą i zamieszczają materiały dydaktyczne oraz uzupełniają je dodatkowymi aktywnościami. Zwykli użytkownicy logują się samodzielnie do kont, często mogą również wejść do kursu bez żadnej rejestracji. Otrzymują oni dostęp do zamieszczonych materiałów dydaktycznych oraz ewentualnych zadań. Do procesu rejestracji potrzebny jest jedynie adres e-mail oraz dane identyfikacyjne.
Ciągły rozwój

Moodle od czasu aktywacji bardzo się rozwinął, stał się szybszy oraz bardziej przejrzysty. System obecnie wspiera takie rozwiązania jak e-portfolio oraz aktywnie współpracuje z innymi platformami, takimi jak YouTube czy Dokumenty Google. Na platformie obecnie znajdują się również narzędzia antyplagiatowe.Kurs e-learningowy

Wszystkim zainteresowanym, proponujemy kurs e-learningowy "Platforma Moodle dla nauczycieli" skierowany dla nauczycieli wszystkich poziomów edukacyjnych, omawiający główne funkcje programu. Mogą Państwo skorzystać z darmowych filmów instruktażowych, materiałów w formie PDF, a także z zadań ocenianych przez opiekuna kursu. Po zakończeniu kursu Ogólnopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wystawia i wysyła zaświadczenie ukończenia szkolenia.