Narzędzia

Jedno z najbardziej popularnych na świecie narzędzi, do tworzenia grafik oraz obróbki zdjęć. Program jest darmowy, więc bez obaw można go ściągnąć i użytkować w zaciszu domowym, w szkole lub w pracy. Ogromną zaletą jest fakt, że aplikacja dostępna jest na wszystkie platformy systemowe: OS X, Linux, Windows. GIMP pozwala m.in. na poprawianie zdjęć, dodawanie lub modyfikację tła, dodawanie tekstów, łączenie zdjęć, skalowanie elementów graficznych czy modyfikację rozmiarów plików graficznych. Można go wykorzystać do wszelakich projektów, bez konieczności zaawansowanej wiedzy, ponieważ program jest bardzo prosty w obsłudze, a jego interfejs jest przyjazny dla początkujących. Nie powinno to więc stworzyć żadnych problemów w użytkowaniu.

Narzędzie do obróbki zdjęć

To bardzo nowoczesne, a zarazem przyjemne w obsłudze narzędzie do obróbki zdjęć. GIMP jest bardzo zbliżony do popularnego Adobe Photoshop. Posiada te same funkcje, jednak zasadniczą różnicą jest darmowy dostęp do GIMP-a, dzięki temu ma wielu komercyjnych, jak i profesjonalnych zwolenników. W bardzo łatwy i szybki sposób możemy poprawić jakość naszych zdjęć. Program jest niezwykle użyteczny, poprzez możliwość korzystania ze skrótów klawiszowych, pracy na warstwach oraz posługiwaniu się wieloma narzędziami do korekty obrazów. Dodatkowym elementem jest zapis grafiki, bądź zdjęcia w wybranym przez nas formacie. Możemy również zmienić kolor tła zdjęcia, wykadrować wybrany element, bądź stworzyć dokument z wkomponowanym obrazem.
Funkcje GIMP-a

Program umożliwia pracowanie na warstwach - mamy do wyboru opcje do tworzenia, edytowania, bądź powielania. W przyborniku po lewej stronie, znajdują się niezbędne narzędzia: ołówek, pędzel, aerograf, narzędzie do rozjaśniania, przyciemniania lub rozjaśniania wybranych przez nas elementów. Możemy również dowolnie kadrować naszą grafikę czy zdjęcie oraz zmienić perspektywę nachylenia obrazu. Różdżka służy do zaznaczenia obszaru według koloru, a nożyce zaznaczają obszar według dopasowania do krawędzi. Dodatkowo w GIMP-ie znajduje się bardzo wiele funkcji, m. in. do nasycenia kolorów, zmiany kontrastu, czy zastosowanie filtrów do powiększenia efektów danego zdjęcia. Jeśli w pełni opanujemy program i uznamy, że nie spełnia naszych oczekiwać, możemy rozbudować go według własnych preferencji, za pomocą przeróżnych wtyczek, które są dostępne w Internecie.
Kurs e-learningowy

Wszystkim zainteresowanym, proponujemy kurs e-learningowy "GIMP-podstawy grafiki komputerowej dla nauczycieli" skierowany dla nauczycieli wszystkich poziomów edukacyjnych, omawiający główne funkcje programu. Mogą Państwo skorzystać z darmowych filmów instruktażowych, materiałów w formie PDF, a także z zadań ocenianych przez opiekuna kursu. Po zakończeniu kursu Ogólnopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wystawia i wysyła zaświadczenie ukończenia szkolenia.