Narzędzia

Darmowe konto z podstawowymi funkcjami


Fiszki do nauki języków zna chyba każdy z nas. Mają wielu zwolenników. Pozwalają one w szybki sposób poznać nowe słownictwo z języka obcego. Możemy z nich korzystać w każdym miejscu i o każdym czasie. Do tej pory wielu z nas stosowało tradycyjną formę fiszek w wersji papierowej. Dziś dzięki dostępnym aplikacjom, możemy tworzyć własne fiszki, a później udostępnić je uczniom.


Ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja Quizlet wykorzystywana głównie do tworzenia fiszek językowych, a także do nauki pojęć z przedmiotów szkolnych. Aby korzystać z usługi musimy dokonać rejestracji i założyć własne konto. Możemy to zrobić na stronie quizlet.com wpisując swoje dane, za pomocą konta na Google lub Facebooku. Po zalogowaniu możemy zacząć tworzyć własne zestawy fiszek lub skorzystać z gotowych, utworzonych przez innych uczestników. Wewnętrzna przeglądarka umożliwi nam szybkie wyszukanie fiszek, które będą odpowiednie dla naszego poziomu. Porządek na naszym koncie umożliwi nam opcja tworzenia folderów i katalogowania fiszek innych użytkowników, uczniów oraz utworzonych samodzielnie. Nasze quizy możemy uporządkować, dokonując podziału ze względu na tematykę, poziom zaawansowania czy klasy.

Możliwość tworzenia własnych klas


Genialnym rozwiązaniem jest możliwość zakładania własnych klas i zapraszania do nich uczniów. Aplikacja Quizlet umożliwia w darmowej wersji utworzenie do 8 klas. Kupując pełny dostęp do konta dla nauczycieli, możemy tworzyć nieograniczoną ich liczbę. Naszym utworzonym klasom będziemy mogli udostępniać przygotowane quizy. Niestety samodzielnie nie możemy dodawać uczniów do utworzonych klas, muszą oni samodzielnie założyć konta. Słówka do naszych fiszek możemy dodawać ręcznie lub importować z programu Word, Excel lub Google doc.4 systemy nauki słówek


Możemy także odsłuchać słówka, które dodaliśmy. Aplikacja oprócz możliwości tworzenia fiszek oferuje 4 systemy nauki słówek. Pierwsza opcja "learn" umożliwia uczenie się wybranego zestawu słów, do momentu aż nie będziemy popełniali błędów. Słówek możemy uczyć się ze słuchu lub tłumacząc na wybrany język. Opcja "quiz" pozwala na generowanie testów z wybranych zestawów słówek. Możemy rozwiązywać pytania wielokrotnego wyboru, uczyć się wpisywać słowa, rozwiązywać pytania typu: prawda/fałsz oraz dopasowywać elementy. Po zakończeniu testu, aplikacja wskaże nam podsumowanie i wystawi ocenę.Opcja "Speller" pozwala ćwiczyć umiejętności pisania ze słuchu. Po popełnieniu błędu, system wskaże nam popełniony błąd i ponownie każe zapisać słowo. Po skończonej rundzie program przedstawia nam statystyki, na temat jej przebiegu i udzielonych odpowiedzi. Samodzielnie możemy określać szybkość wypowiadanych słów. Po zakończeniu wszystkich rund, otrzymamy wykresy na temat poprawności odpowiedzi, a także system wskaże nam słowa, z którymi mieliśmy największe trudności. Opcja "Scatter" jest ćwiczeniem na refleks. Nasze zadanie polega na połączeniu słowa obcojęzycznego z jego odpowiednikiem w języku ojczystym. Dzięki funkcji "Space racer" mamy możliwość poćwiczyć pisownię. Słówka będą pojawiać się z coraz szybszym tempem. Błędy wskazywane są od razu. Czas wykonanych ćwiczeń jest zapisywany. Umożliwia to rywalizację między uczniami o najlepszy czas wykonanych gier, czy ćwiczeń.

Aplikacja ma wbudowany syntezator głosu w różnych językach, co umożliwi nam naukę nie tylko pisowni, ale także poprawnej wymowy.

Przykłady wykorzystania w szkole


W sieci możemy znaleźć liczne zastosowania aplikacji w szkole. Na początek, proponujemy przekonać uczniów do stworzenia własnych fiszek np. w ramach zadania domowego. Tak przygotowane zestawy możemy udostępnić innym uczniom czy zorganizować konkurs na najlepszego gracza w Scatter, Space Race lub też na najbardziej aktywnego członka grupy. Uczniowie, którzy dołączą do naszej klasy, wyświetlą nam się na liście. Osoby, które zaprosiliśmy, a które jeszcze nie dołączyły, wyświetlą nam się w jasnoszarym kolorze, jako osoby nieaktywne. Platforma Quizlet umożliwia także podgląd, które z ćwiczeń nasi uczniowie już wykonali. Fiszki możemy także stosować w ramach kartkówki czy powtórzenia wiadomości. Platforma Quizlet umożliwia nam wydruk fiszek w formie testu, nawet z podziałem na grupy. Jest to bardzo przydatna funkcja, kiedy chcemy przeprowadzić kartkówkę lub zaplanować lekcję bez użycia komputera czy skorzystać z materiałów, które przygotowaliśmy.

Każdy utworzony przez nas quiz możemy umieścić na blogu czy stronie internetowej, umożliwiając tym samym dostęp szerszemu gronu odbiorców. Dodatkowo możemy zaimportować fiszki do platformy edukacyjnej Moodle.

Jednym ze sposobów wykorzystania tej aplikacji ,jest zadawanie uczniom do rozwiązywania quziów, które sami utworzyliśmy w ramach zadania domowego. Czy uczniowie wykonali swoje zadanie, można sprawdzić na swoim koncie w aplikacji. Funkcja ta została omówiona wcześniej. Inną możliwością jest ogłoszenie konkursu na stworzenie zbioru słówek na dany temat. Tak utworzony quiz możemy udostępnić uczniom, a najlepszego gracza w Scatter lub Space race możemy nagrodzić. Proponujemy także używać fiszek na lekcji w ramach rozgrzewki lub częstych kartkówek. Zmobilizuje to uczniów do wykonywania udostępnionych ćwiczeń i nauki słówek. Dodatkowo proponujemy przyznawać uczniom punkty za rozwiązane sety, a tę aktywność wliczać do oceny końcowej. Warto przeznaczyć część lekcji, aby zapoznać uczniów z działaniem aplikacji Quizlet. Po takiej lekcji uczniowie powinni rozumieć jak funkcjonuje Quizlet, jakie ma możliwości, jakie sposoby nauki oferuje, a także jak tworzy się zestawy słówek. Dodatkowo można wykorzystać ten temat do poznania słownictwa związanego z pracą z komputerem. Nie stracimy tym sposobem lekcji na omówienie aplikacji, a przy okazji uczniowie poznają nowe słówka.