Narzędzia

Darmowe konto

Komunikacja w klasie to podstawa. Kiedyś nauczyciele mieli możliwość kontaktu z uczniami tylko w szkole. A dziś, dzięki dostępowi do Internetu i nowym technologiom, nauczyciel ma możliwość ciągłego kontaktu z uczniami. Bardzo dobrym narzędziem do komunikacji i zarządzania pracą w szkole, a także poza nią, jest tablica Realtimeboard.

Narzędzie umożliwia komunikację między uczniami i nauczycielami, tworzenie katalogu dokumentów, dzielenie się pomysłami oraz komentowanie wykonywanej pracy. Wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Współpraca między uczniem, a nauczycielem wychodzi poza próg klasy, a nawet i szkoły. Dzięki tej aplikacji, nauczyciele mają możliwość tworzyć wspólne projekty oraz inspirować i pogłębiać wiedzę uczniów także poza szkołą. Realtimeboard jest świetnym rozwiązaniem podczas pracy w grupach czy metodą projektu. Aplikacja Realtimeboard oferuje nam kilka rodzajów konto. Korzystając z darmowego konta mamy możliwość tworzenia 3 tablic o łącznej wielkości nieprzekraczającej 100 MB. Każdą tablicę możemy tworzyć z 3 osobami. Możemy także korzystać z pomocy administratorów w wymiarze 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu. Pytania należy zadawać na czacie, muszą one być w języku angielskim. Tablice, do których zostaliśmy zaproszeni, nie liczą się w statystykach. Kolejna licencja PREMIUM jest płatna (4$ na miesiąc). W licencji tej utworzymy nielimitowaną liczbę naszych tablic o wspólnej pojemności nieprzekraczającej 3 Gb, co pozwala na tworzenie zaawansowanych projektów. Tak jak w darmowej licencji każdą tablicę możemy tworzyć z 3 osobami. Wsparcie techniczne otrzymamy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ostatnią z oferowanych, płatnych opcji jest licencja TEAM. W tym przypadku mamy możliwość skorzystania z czternastodniowej wersji próbnej. Licencja ta umożliwia nam tworzenie nieograniczonej liczby tablic, udostępnianie i tworzenie przez wszystkich zaproszonych. Dodatkowo możemy prowadzić rozmowy video i głosowe. Każdy z użytkowników otrzymuje 5 gigabajtów przestrzeni. Pomoc techniczna w naszych sprawach będzie traktowana priorytetowo. Jako nauczyciele mamy możliwość także skorzystać z licencji dla nauczycieli. Należy wprowadzić naszego maila powiązanego z domeną szkoły, nazwę szkoły, stronę internetową szkoły, a także wpisać, do jakich celów będziemy użytkować tablicę. Nasz adres e-mail zostanie zweryfikowany przez system. Dostęp do konta edukacyjnego otrzymamy w ciągu kilku godzin, najpóźniej 2 dni.


Współpraca z dyskiem Google, Facebookiem i Gmailem


Nasze konto możemy połączyć z Facebookiem, dyskiem na Google i mailem na Gmailu. Kiedy połączymy nasze konto z kontem na Facebooku, będziemy mogli udostępniać nasze tablice innym użytkownikom.

Tablica Realtimeboard umożliwia nam także połączenie konta także z dyskiem Google i pocztą na Gmailu. Na naszą tablicę możemy dodać dokumenty doc, PDF, zdjęcia z zasobów komputera, a także z wyszukiwarki Google bez ich pobierania. Tablica umożliwia nam także prostą edycję zdjęć. Realtimeboard umożliwia nam także dodawanie dokumentów czy zdjęć znajdujących się na naszym dysku Google. Po załadowaniu pojawi się on na naszej tablicy. Możemy go dowolnie przenosić, zwiększać i zmniejszać czy przeglądać kolejne strony dokumentu. Po kliknięciu koło zębate mamy dostęp do większej ilości funkcji.


Na naszą tablicę możemy dodać różnego rodzaju kształty, m.in. kwadrat, okrąg, linię oraz strzałkę. Utworzony kształt możemy w każdej chwili edytować, zmieniając jego wielkość, kolor i wypełnienie. Tekst na tablicę dodajemy za pomocą litery T, możemy go w każdej chwili edytować, zmieniać wielkość czcionki, kolor i tło. Ważne informacje dla uczniów możemy dodawać za pomocą karteczek typu post-it.

Wielkość karteczki, a także jej kolor możemy zmienić ręcznie, mamy do dyspozycji rozmiary od S do XL. Bardzo pożyteczną opcją w wirtualnej tablicy jest publikowanie komentarzy do utworzonych tekstów, grafik czy filmów. Za pomocą jej funkcji możemy zwrócić komuś uwagę, że popełnił błąd, zasugerować zmianę czy wyrazić zadowolenie z tworzonych elementów. Dodane komentarze można oznaczać kolorystycznie zgodnie z jego zawartością lub ustalonymi zasadami z klasą, lub grupą. Korzystając z Realtimeboard nigdy nie utracimy ani nie zgubimy naszych utworzonych tablic. Wszystko to, co dodajemy, jest na bieżąco zapisywane. W przypadku kiedy efekty naszej pracy chcemy przenieść na inne urządzenie lub wydrukować możemy zapisać naszą tablicę jako obraz, pdf lub bezpośrednio na naszym dysku Google Drive.


Funkcja wklejania zrzutów z ekranu i ich edytowania


Tablica Realtimeboard umożliwia nam wklejanie zrzutów ze stron internetowych w całości. Nie ma potrzeby robienia klasycznych print screenów i ich edytowania. Strona internetowa, którą dodamy do projektu dzięki możliwości Realtimeboard będzie na bieżąco aktualizowana. Obraz strony możemy dowolnie zmniejszać i powiększać. Dodatkowo możemy zmniejszyć obszar wyświetlania strony internetowej do tej części, która nas interesuje.


Na naszą tablicę możemy także dodać film z serwisu youtube lub vimeo. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, kiedy chcemy przygotować dla ucznia wszystkie niezbędne materiały, a jednym z nich jest film z serwisu youtube. Film, który dodamy, będzie wyświetlany bezpośrednio na naszej tablicy. Realtimeboard umożliwia nam tworzenie własnych tabel i wykresów oraz ich edytowanie W przypadku wykresów możemy edytować jego tytuł, opis wykresu, liczbę danych i wartości. Możemy wyłączyć oraz włączyć tytuł i opis wykresu. Za pomocą Realtimeborad możemy tworzyć prezentacje typu Prezi z elementów, które dodaliśmy wcześniej na naszą tablicę. Jest to przydana funkcja podczas prezentowania kolejnych efektów naszej pracy na tablicy. Dodatkowo umożliwia zaoszczędzić czas na tworzenie prezentacji w programach do tego przeznaczonym.


Współpraca w czasie rzeczywistym


Wirtualna tablica Realtimeboard umożliwia współtworzenie projektów z innymi użytkownikami. Razem z grupą osób w czasie rzeczywistym możemy dodawać elementy do naszej tablicy. W przypadku darmowego konta możemy współtworzyć naszą tablicę z 3 innymi użytkownikami. Aby zaprosić osoby do współtworzenia naszej tablicy, będziemy potrzebować adresy mailowe. Zaproszone osoby mogą tylko przeglądać nasz projekt lub dokonywać jego edycji.